Mandaty wypisują nie tylko policjanci – na polskich drogach ustawiane są fotoradary, które nieubłagalnie strzegą odpowiedniej prędkości na danym odcinku. Mandat z fotoradaru może dostać każdy kierowca. W jaki czasie jest on dostarczany do naszej skrzynki? Czy możliwe jest odwołanie się od takiego mandatu?

Mandat z fotoradaru – jak jest wykonywany?

Fotoradary to urządzenia służące do pomiaru prędkości na danym odcinku drogi. Fotoradary pozostają w rękach Inspekcji Transportu Drogowego. Najnowsze fotoradary robią zdjęcia tak dokładne, że bez wątpliwości można określić, czy kierowca rozmawiał przez telefon, trzymając go w ręce, czy też czy miał zapięte pasy. Warto podkreślić, że fotoradary działają na kierowców niezwykle dyscyplinująco – wynika to z faktu, że mandat z fotoradaru za przekroczenie prędkości jest dokładnie taki sam, jak kiedy wręcza go policjant. Jak działa fotoradar? W zależności od jego ustawienia, może on robić zdjęcia samochodu kiedy się on zbliża lub oddala. Na zdjęciu z fotoradaru widoczny jest samochód i jego tablice rejestracyjne, twarz kierowcy, miejsce i godzina wykonania zdjęcia oraz informacja o prędkości, z jaką poruszał się samochód w danym miejscu, wraz z danymi o dopuszczalnej prędkości na tym odcinku. W jakim czasie otrzymać można mandat z fotoradaru?

Odwołanie – mandat z fotoradaru

Zgodnie z przepisami mandat z fotoradaru powinien dotrzeć do nas przed upływem 180 dni od momentu wykonania zdjęcia. W praktyce jest mandaty przychodzą w czasie 2-4 tygodni od wykonania zdjęcia. Czy możliwe jest odwołanie się od mandatu? Tak – jeśli tablice czy twarz kierowcy są rozmazane, lub też kiedy na zdjęciu widnieją dwa samochody i nie wiadomo, który z nich faktycznie przekroczył prędkość. Jeśli właściciel pojazdu nie jest pewny, czy to on kierował samochodem, może on wskazać osobę, która wg jego wiedzy wtedy właśnie podróżowała tym autem.

Comments are closed.