Technologia chmury, sztucznej inteligencji, pełna automatyzacja – te nowinki technologiczne okazały się nie lada ułatwieniem dla wielu przedsiębiorców. To także ogromne niebezpieczeństwo, powiązane również z cyber atakami. Czy to oznacza, że przedsiębiorcy nie mogą korzystać z takich udogodnień? Oczywiście, że mogą. Powinni jednak dążyć także do wdrożenia Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji – ISO 27001.
Wysoki poziom ryzyka
W świecie wirtualnym dzieją się różne rzeczy, które sprawiają, że poziom ryzyka zagrożeniami rośnie praktycznie z dnia na dzień. Możliwości zastosowania złośliwego oprogramowania i oprogramowania typu ransomware są nie do opisania. Firmy muszą to zrozumieć, aby zyskać pewność, że nie będą narażone na tego typu zagrożenia, jakie pojawić się mogą w najmniej oczekiwanej chwili. Wspierać ich w tym może firma DJB doradztwo, która na życzenie opracowuje proces certyfikacyjny, który pomoże dopasować ISO 27001 do ich potrzeb. Niezależnie od tego, w jakim dokładnie sektorze się działa, firmy otrzymały szansę na wdrożenie nowoczesnego Systemy Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji. Po pozytywnie zakończonym procesie firma otrzyma certyfikat ISO 27001.
ISO/IEC 27002:2022
Nowe zmiany, jakie nadeszły w roku 2022 przewidują m.in. 11 nowych punktów kontroli bezpieczeństwa. Do tego 58 punktów kontroli zostało zaktualizowany. Aż 24 punkty zostały połączone. To wszystko po to, aby pokazać z jakimi scenariuszami mogą spotkać się firmy. Co więcej, całkiem możliwe, że niektóre organizacje miały już do czynienia z takimi zagrożeniami, które nie są tak łatwe do neutralizacji. Na szczęście nowe, zaktualizowane normy są w stanie sobie z tym poradzić. Certyfikat ISO 27001 jest bacznie obserwowany przez wiele firm, które jeszcze go nie posiadają. Nie ma tak naprawdę nad czym się zastanawiać, jeżeli ktoś w poważny sposób podchodzi do tematu zachowania bezpieczeństwa informacji w swojej firmie.
Lepsze zarządzanie ryzykiem
Nowa aktualizacja została wprowadzona w 2022 roku. Jednostki, które już mają ten certyfikat, otrzymały trzy lata na to, aby dopasować się do obowiązujących zmian. Te, które certyfikaty jeszcze nie posiadają, mają szansę na to, aby zorganizować audyt ISO 27001, który będzie jednym z wielu etapów procesów certyfikacyjnego. Zmian jest wiele. Jednak ich ogólne znaczenie jest takie, że pozwala ono w lepszy sposób zarządzać ryzykiem. Tak, aby skala zagrożenia każdego dnia malała, zapewniając maksimum bezpieczeństwa informacjami.
Comments are closed.