Jeśli komuś podoba się azjatycka roślinność, to z pewnością zainteresuje go sosna bonsai. Jest to roślina o specyficznym wyglądzie, która prezentuje się bardzo efektownie. Można uprawiać ją w domu lub w ogrodzie. Oczywiście istotne jest odpowiednie przycinanie drzewka, jeśli ktoś uzyskać pożądany efekt.

Co warto wiedzieć o drzewkach bonsai?

Drzewko bonsai pochodzi z Chin, chociaż wiele osób kojarzy je przede wszystkim krajem kwitnącej wiśni. Cieszy się sporą popularnością w wielu państwach i to nie tylko azjatyckich. Kluczowe staje się umiejętne miniaturyzowanie drzewka poprzez odpowiednie przycinanie pędów.

Znaczenie ma również właściwa pielęgnacja w celu uzyskania pożądanych efektów. W przypadku sztuki bonsai świetnie sprawdza się sosna, dąb, cis i jałowiec. Zawsze dąży się do tego, aby pień był pochylony ku doniczce. Drzewka bonsai są karłowate, z ograniczonym systemem korzeniowym. Istotne jest także trzymanie rośliny w płaskim naczyniu.

Prawidłowa pielęgnacja sosny bonsai

Sosna bonsai wymaga właściwej pielęgnacji. Zadbać należy o odpowiednie podłoże, niezbędna staje się wysokiej jakości gleba, bogata w składniki pokarmowe. Świetnie sprawdza się glina połączona z torfem i piaskiem. Kolejną kwestią jest umieszczenie doniczki w miejscu o umiarkowanym nasłonecznieniu. Nie można wystawiać drzewka na bezpośrednie działanie intensywnych promieni słońca.

Oczywiście zbyt duże zacienienie także działa niekorzystnie na wzrost. Pamiętać należy o regularnym podlewaniu, ale niewielką ilością wody. Kluczowe staje się niedopuszczenie do przesuszenia podłoża. Częstotliwość podlewania należy dostosować do pory roku. W okresie wegetacyjnym niezbędne jest nawożenie sosny bonsai.

Co jest istotne w przypadku drzewek bonsai?

Jak już było wcześniej wspomniane, duży wpływ na pielęgnację drzewek bonsai ma pora roku. Wiosną można śmiało przesadzać rośliny i zmieniać podłoże. Jest to także czas na dokonanie cięć. Z kolei latem należy pamiętać o codziennym podlewaniu, aby nie doszło do przesuszenia. Można również zasilać podłoże nawozem. Jesienią i zimą metabolizm drzewek spowalnia. Należy wobec tego wprowadzić pewne zmiany w pielęgnacji.

Wystarczy rzadsze podlewanie, nie należy również nawozić sosny. Kolejną kwestią staje się dostarczanie roślinie odpowiedniej dawki światła dziennego. Należy pamiętać o tym, że w przypadku drzewek bonsai uzyskanie preferowanego kształtu zajmuje nawet kilka lat. Musi minąć odpowiednio dużo czasu, aby doszło do zwiększenia grubości pnia. Sztuka miniaturyzowania nie jest łatwym zadaniem.

Więcej informacji znajdziesz na stronie sosna bonsai.

Comments are closed.