Praca za granicą to bez wątpienia kusząca opcja, szczególnie dla osób czujących, że ich potencjał marnuje się w kraju. Z możliwości pracy za granicą korzystają najchętniej specjaliści z branż takich jak automotiv, którzy poszukują nie tylko nowych możliwości rozwoju zawodowego, ale i ciekawych wyzwań. Jednym z krajów najchętniej wybieranych do pracy są Niemcy. 

Jaka praca czeka na nas za zachodnią granicą?

Jeszcze do niedawna Niemcy kojarzyły nam się jako miejsce pracy tymczasowej lub sezonowej. Duża ilość osób decydowała się również na pracę w systemie zmianowym, najczęściej w formie opiekunów osób starszych. Dzisiaj wśród wyjeżdżających na stałe wymienia się przede wszystkim specjalistów z branży IT, którzy w zagranicznych firmach szukają nie tylko lepszych zarobków, ale też możliwości uczenia się, odbywania kursów i szkoleń, które wpłyną na ich pozycję na rynku pracy. Pracownicy dużych korporacji mogą korzystać też z licznych benefitów. Praca w zagranicznych zespołach to też możliwość otwarcia się na świat, poprawienia umiejętności lingwistycznych czy też na nawiązanie nowych znajomości. 

O czym pamiętać zatrudniając się w Niemczech?

Podejmując legalną pracę na terenie Niemiec przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby terminowo rozliczać podatek – niemiecki fiskus drobiazgowo sprawdza rozliczenia podatku, a odzyskanie podatku z Niemiec nie jest problemem. Wszelkie kwestie formalne związane z podatkami możemy załatwiać samodzielnie w urzędach lub też przy pomocy biur podatkowych, specjalizujących się w zagranicznych kwestiach podatkowych. Istotną informacją jest to, że urząd niemiecki pozwala na rozliczanie się nawet do 4 lat wstecz, jeśli istnieje taka potrzeba. Niemieckie urzędy mają prawnie 4  miesiące na to, aby rozliczyć podatek (dla branży budowlanej jest to 6 miesięcy).

Comments are closed.