Giżycko to miasteczko znajdujące się w obszarze warmińsko-mazurskim. Jest to centrala powiatu giżyckiego oraz gminy wiejskiej Giżycko. Miejscowość ta słynie z żeglowania, bo ulokowana jest pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Z tego powodu do Giżycka regularnie przyjeżdża mnóstwo podróżnych zainteresowanych urodą naturalnych krajobrazów. Często meldują się też miłośnicy sportów, chodzący do lokalnych zespołów, w których ćwiczy się najróżniejsze wodne dyscypliny sportowe. W miejscowości jest jednak sporo innych miejsc, które można zobaczyć podczas podróży w te obszary. Dowiedz się, jakie rejony miejscowości są niepospolicie urokliwe i pojedź na urlop swoich snów.

Jakie atrakcje trzeba zwiedzić w Giżycku?

Giżycko jest znane z dużej ilości terenów zielonych. Sporą część mieściny zajmują lasy, parki miejskie oraz skwery. Są to obszary idealnie nadające się do odpoczynku z dala od zgiełku. W obrębie Giżycka można zobaczyć aż dziewięć pomników przyrody, z czego większość to pojedyncze, potężne drzewa. Przy jeziorach można zwiedzić zachwycające porty, przystanie, a także ośrodki żeglarskie. Do najważniejszych atrakcji turystycznych w Giżycku zalicza się też stary zamek krzyżacki oraz Twierdzę Boyen. Na ten moment w zamku znajduje się hotel, w którym można spędzić kilka dni w trakcie wakacji w tej przeuroczej lokalizacji. Boyen to twierdza w kształcie gwiazdy, która została wzniesiona w XIX wieku z rozkazu króla Prus – Fryderyka Wilhelma IV. Jej historia jest szczególnie fascynująca, ponieważ była ona niezmiernie ważnym ośrodkiem strategicznym podczas dwóch wojen światowych. Obecnie teren twierdzy jest zagospodarowany i udostępniony dla turystów i wielbicieli historii militarnej. Oprócz zwykłego zwiedzania koszar z przewodnikiem w Twierdzy Boyen organizowane są rekonstrukcje wydarzeń z przeszłości, a także zloty motocyklowe czy różne koncerty. Nietuzinkowym celem w Giżycku jest most obrotowy nad Kanałem Łuczańskim. Jest to unikat w skali kraju. Co więcej, jest to jedna z kilku tego typu konstrukcji w Europie. W sezonie wakacyjnym atrakcja przyciąga tłumy przyjezdnych, którzy chcą zobaczyć moment otwierania.

Giżycko – nie tylko turystyka

W Giżycku każda usługa turystyczna ma duże znaczenie dla funkcjonowania całego obszaru. Niemniej jednak nieprzerwanie powiększają się inne gałęzi gospodarki. Dużą popularnością charakteryzuje się przemysł lekki, a przede wszystkim wykonywanie rozdzielni elektrycznych, oświetlenia fabrycznego oraz lampek energooszczędnych w postaci kolorowych łańcuszków świątecznych. Umacnia swoją pozycję także przemysł spożywczy. Jego przedstawicielami są zakład mleczarski, fabryka sękaczy oraz kilka zakładów piekarniczych. Pełną listę przedsiębiorstw funkcjonujących w Giżycku błyskawicznie możesz znaleźć na stronie: https://gizycko.info.pl/. Znajdują się tam zarówno sklepy, jak i lokale usługowe. Przede wszystkim warto zainteresować się z działem restauracji. Te miejsca mogą okazać się przydatne w wielu sytuacjach.

Kultura w Giżycku

W Giżycku odbywają się cykliczne imprezy, które ściągają tłumy turystów z każdej strony Polski. Do najchętniej odwiedzanych uroczystości zaliczyć można Festiwale Piosenki Żeglarskiej i Morskiej oraz koncerty organowe, które są ciekawą atrakcją w sezonie letnim. Ośrodki kultury w mieście dbają też o pasjach młodszych osób i dzieci. Do wyboru są kluby w dziedzinach tanecznych, muzycznych, aktorskich, rysunkowych i zdjęciowych. Dla seniorów zainteresowanych sposobami na spędzanie czasu są chór, grupa szachowa lub Klub Seniora. W Giżycku istnieje też kilka lokalnych gazet oraz portali internetowych. Informacji z regionu rozpowszechniane są też przez warmińsko-mazurskie rozgłośnie radiowe.

 

Comments are closed.