Współcześnie podjęcie pracy poza granicami Polski jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej – wynika to nie tylko z naszego członkostwa w UE, ale również  z faktu, że polscy pracownicy chętnie podejmują się pracy poza granicami kraju i jako specjaliści są poszukiwani w konkretnych branżach. Z jakich powodów decydujemy się na emigrację zarobkową? O czym musimy pamiętać wyjeżdżając?

Dlaczego decydujemy się na wyjazd?

Wśród najczęściej wymienianych powodów wyjazdu poza granice kraju do pracy są oczywiście zarobki – szacuje się, że na analogicznych stanowiskach możliwe jest zarobienie dwukrotności czy nawet trzykrotności konkretnego wynagrodzenia. Polaków kuszą jednak nie tylko pensje, ale również liczne benefity oraz możliwość stałego podnoszenia kwalifikacji – zagraniczni pracodawcy zdają sobie sprawę  z tego, że kursy i szkolenia dla pracowników to olbrzymia inwestycja dla samej firmy. Zagraniczni pracownicy mogą również licznych na kursy językowe, które pozwolą na szybsze zaklimatyzowanie się w danej kulturze i społeczeństwie. W zagranicznych korporacjach możemy pracować w międzynarodowym zespole – to spory atut, który wpływa nie tylko na zwiększenie umiejętności językowych, ale też poszerzanie horyzontów kulturalnych. 

O czym pamiętać podczas emigracji zarobkowej?

Decydując się na wyjazd na zachód pamiętamy o tym, że czeka nas rozliczenie dochodu z Niemiec lub też innego kraju. Jeśli zależy nam na zwrocie podatku w Polsce konieczne jest rozliczenie się zarówno w kraju pracy, jak i w ojczyźnie. Wiele osób obawia się pierwszego rozliczenia za pracę za granicą – niepotrzebnie. Istotne będzie zgromadzenie najważniejszych dokumentów oraz wpisanie danych w odpowiednie rubryki formularza. Formularze z rozliczeniem podatkowym możemy wysyłać za pośrednictwem Internetu – to niezwykle wygodna i szybka forma!

Comments are closed.

https://beesafe.pl/porady/rejestracja-samochodu-zabytkowego/ https://beesafe.pl/porady/uprawnienia-strazy-miejskiej/ https://atmlive.pl/klasyka-spotyka-nowoczesnosc-meble-loftowe-do-salonu-i-inne-przemyslowe-inspiracje/