Wśród różnych pedałów rowerowych największą popularność zyskały dwie ich odmiany – klasyczne i dawniej chyba najchętniej wybierane platformy oraz buty z zatrzaskami. Te drugie ostatnio bywają często krytykowane. A szkoda. W końcu wielu rowerzystów bardzo je sobie chwali i nie wyobraża sobie założyć na nogi czegoś innego od butów rowerowych SPD.

Jak działają pedały zatrzaskowe?

Już z samej ich nazwy można się domyślać, że dosłownie zatrzaskują one but w swojej zamkniętej konstrukcji i dzięki temu zaczynają z nim tworzyć zwartą jednolitą całość. Tego buta nie da się z nich tak po prostu wyciągnąć. A ma to i pewne plusy, i pewne minusy.

Warto też od razu rozwiać wątpliwości dotyczące skrótu SPD. Co prawda został on stworzony przez markę Shimano, która właśnie nim określiła swój model obuwia, jednakże obecnie jest on używany do nazywania różnych systemów zatrzaskowych.

Dla kogo?

Na pewno nie dla osób totalnie początkujących. Buty rowerowe SPD ogólnie rzecz biorąc dają większą kontrolę nad rowerem, bo dosłownie spalają z nim rowerzystę, jednakże jeżeli nie ma się w tej jeździe większego doświadczenia, taka sytuacja może okazać się sporym obciążeniem.

Co prawda u niektórych systemy zatrzaskowe sprawdzają się nawet podczas jazdy rekreacyjnej, ale tylko wtedy, gdy takie przejażdżki są praktykowane bardzo często i odbywają się na dłuższych dystansach. Ogólna zasada jest natomiast taka, że na używaniu butów rowerowych SPD najwięcej zyskują zawodowi kolarze, którzy startują w wyścigach lub po prostu ścigają się między sobą.

Jakie są główne zalety systemu SPD?

System SPD pozwala rowerzyście przejąć całkowitą kontrolę nad ruchem roweru. Sprawia, że zyskuje on lepsze panowanie nad pojazdem i to niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Buty rowerowe SPD są tak samo wygodne w użyciu w trakcie słonecznego i ciepłego dnia, jak i podczas totalnej ulewy, wiatru czy silnych opadów deszczu. Niestraszne są im zmiany pogodowe. A to można akurat uznać za ich największą zaletę.

System SPD okazuje się też bardzo wartościowy podczas nieprzewidzianych i raczej dość nieprzyjemnych sytuacji, czyli np. w momencie gdy na drodze kolarza pojawia się nagle duży kamień czy jakakolwiek inna przeszkoda, jaką należy przeskoczyć, przejechać lub gwałtownie ominąć. Czasem taki system zapewnia więc większe bezpieczeństwo. Ponadto dzięki butom rowerowym SPD pedałowanie staje się efektywniejsze.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty rowerowe typu spd.

Comments are closed.