Mnóstwo osób mających pewne doświadczenia z jazdą na rowerze zadaje sobie pytanie, czy buty SPD są inwestycją wartą uwagi. Z racji tego, że za porządne buty trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych, warto jeszcze bardziej pochylić się nad tą kwestią.

Buty SPD i ich zalety

Profesjonalni kolarze twierdzą, że przy korzystaniu z butów SPD praca mięśni wygląda zupełnie inaczej podczas jazdy na rowerze w zwykłych butach. Wszystko dlatego, że w przypadku tradycyjnych pedałów kolarz korzysta jedynie z siły nacisku. Tymczasem przytwierdzenie stóp do pedałów umożliwia nie tylko ich naciskanie w dół, ale także podciąganie do góry. Pozwala to na pokonywanie dłuższych tras i zwiększenie wydajności. Zestaw SPD doskonale więc sprawdza się podczas jazdy w wymagających warunkach i trudnym terenie.

Zwolennicy butów SPD twierdzą, że zapewniają one stabilność stopom nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych, co zapobiega przykrym kontuzjom i urazom. Dodatkowo, buty SPD umożliwiają rozwinięcie większej prędkości maksymalnej.

Specjaliści zalecają stosowanie butów SPD osobom, które pokonują codziennie długie trasy na jednośladzie bądź też trenują jazdę wyczynową.

Czy buty SPD posiadają wady?

Pomimo tego że lista zalet butów SPD jest z pewnością bardzo długa, jednak da się wskazać także kilka ich wad. Przede wszystkim – w butach SPD nie da się chodzić, stąd też te osoby, które docierają rowerem do pracy bądź też do szkoły, muszą zabrać ze sobą obuwie na zmianę. Wydawać się może, że jest to niewielki problem, jednak może nieco skomplikować życie.

Osoby, które rozważają zakup butów SPD, jako ich wadę jednogłośnie wskazują dość wysoką cenę. Porządny zestaw SPD to wydatek, którego cena rozpoczyna się od 400 zł. Niemniej jednak profesjonalni kolarze, którym zależy na wysokiej jakości kupowanych produktów, muszą przygotować się na to, że wydadzą nawet kilka razy więcej.

Dlatego też buty SPD niekoniecznie są najlepszym wyborem, jeśli chodzi o osoby, które na rowerze jeżdżą wyłącznie rekreacyjnie i na krótkich trasach. Także ci, którzy na rowerze poruszają się po mieście i co chwilę z niego zsiadają, z pewnością nie będą zadowoleni z konieczności częstej zmiany obuwia.

Podsumowując, każdy kolarz musi zastanowić się, czy buty SPD będą dla niego odpowiednim wyborem. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, zasobności portfela, a także charakteru i poziomu zaawansowania jazdy na jednośladzie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty spd.

Comments are closed.